Kachlová kamna - hypokaustové stavby

Hypokaustové stavby patří ke špičce v kamnářském řemesle

Kachlová kamna vždy patřily jako hlavní zdroj vytápění na hradech a zámcích. Ale vývoj jde dál a můžete mít moderní kamna ve velkoformátové keramice, kamna obložené kamenem nebo levnější varianty jako betonové stěrky a omítané plochy. 

U kamen necirkuluje vzduch, jak u krbových vložek, ale kamna předávají teplo sáláním. Takové stavby se označují jako hypokaustové.  Tento způsob vyzařování tepla je velice příjemný a jde přirovnat k slunečnímu záření, kterého se nám zrovna v zimních měsících nedostává. Celý systém pracuje na principu ohniště, které  svými specifickými rozměry a malému prosklení umožňuje spalovat dřevo s vysokou účinností s teplotami okolo 800C. Při takovém žáru shoří všechny složky dřeva a z komínu nejde žádný kouř, ( jen horké plyny). Horké spaliny dále vedeme do keramického výměníku, který díky vysoké hmotnosti naakumuluje vyrobené teplo na 8-24hodin dle konstrukce kamen. Přikládací interval může být běžně 10hodin bez zažehnutí, proto se hypokaust hodí pro celoroční vytápění. Velkou radost udělá alergikům, protože nedochází jako u krbových vložek k přepalování vzduchu a prachu který se usazuje v obestavbě, dále neuniká kouř při přikládání, protože kamnová dvířka jsou menší než u krbu. Do systému jde zakomponovat i výměník na vodu, který musí být nutně napojený na akumulační nádrž. 
 

Ke stavbě kachlových kamen používáme osvědčené výrobky firem:

Brunner, Ortner, Olsberg, Schmid, Brula, Leda, Romotop.
Tyto firmy jsou pověstné svojí kvalitou a precizním zpracováním.  
 
Jako hlavní nevýhodu můžeme spatřit cenu, kamna jsou většinou velká a použité akumulační materiály dražší než ke stavbě teplovzdušných krbů. Hypokaustové stavby se nehodí na chaty a chalupy, kde se jezdí na víkend. Taková kamna po zatopení na promrzlé chatě  udělají tepelnou pohodu až druhý den a samozřejmně budou příjemně topit i v pondělí.